Матеріали для самоосвіти

Інформація для вчителів!
Шановні вчителі, у Вас є можливість створювати дистанційні курси на нашому сайті у розділі "Дистанційне навчання" для учнів гімназії. Курс може містити  лекції, практичні роботи, завдання, тести, мультимедійні  вправи тощо.

Звертайтеся за допомогою до вчителів інформатики :)

Інформація для учнів!
Шановні учні, зверніть увагу, що ви можете отримати додаткові знання користуючись нашими дистанційними курсами. Оберить у верхньому меню  пункт "Дистанційне  навчання" (тільки для учнів гімназії).

Курси постійно доповнюються вчителями гімназії
Доступ до курсів тільки для вчителів гімназії та учнів

Інформація для всіх, хто працює над сторінками нашого сайту

Зробимо наш сайт не тільки інформаційно привабливим...

Граматика і дизайн

Граматичні помилки на сайтах, звичайно, є. Помилки це або описки, у будь-якому випадку, це прояв неповаги  до користувача. У нашому столітті інтелектуальних електронних засобів перевірки позбавитися від невірного написання слів досить просто.

Проте, є особливі граматичні правила, порушення яких позначається на дизайні документа. Мова йде про правилах розстановки розділових знаків.

Наприклад, якщо кома поставлена через пропуск (пробіл) від слова, яке супроводжує, браузер може перенести її на окремий рядок. Візуально це псує дизайн сторінки.

Якщо, наприклад, записати:

Кома поставлена через пропуск від

слова ,  яке вона супроводжує.

то браузер може вивести це так:

Кома поставлена через пропуск від слова

, яке вона супроводжує.

Страждає вже не лише граматика, але і зовнішній вигляд сторінки!

Правила набору текстів

Під час набору текстів потрібно враховувати численні типографічні традиції, які сформувалися задовго до появи комп`ютерів.

Отже, в українськомовному наборі пробіл обов`язково потрібно ставити:

після, а не до таких розділових знаків як  , . ; : - ! ? ..., а також закриваючої дужки, і закриваючих "лапок";

до, а не після відкриваючої дужки, відкриваючих "лапок" і трикрапки на початку речення;

і до, і після довгого тире.

Не ставиться пробіл між дужкою чи "лапками" та будь-яким іншим розділовим знаком, крім довгого тире.

Пробіли при дефісі взагалі не ставляться.

Нерозривний пробіл (Ctrl+Shift+пробіл) ставиться

• між ініціалами та прізвищем;
  • після географічних скорочень (м. Київ);
  • між знаками номера (№) і параграфа і числами, які до них відносяться;
  • всередині таких скорочень: і т. д., і т. п. тощо;
  • між внутрішньотекстовими пунктами і інформацією, яка йде після них, наприклад, 1) підручник із морфології; а) між підметом і присудком;
  • між числами і одиницями виміру, які до них відносяться, наприклад, 20 кг, а також це стосується і дат, наприклад, ХХ ст., 2002 р;
  • перед довгим тире в середині речення (таким чином, цей розділовий знак відділяється пробілами з обох боків - нерозривним ліворуч і звичайним праворуч);
  • між класами багатозначних чисел, починаючи з п`ятизначних;
  • після однобуквенних прийменників та сполучників, особливо напочатку речення чи в заголовку.

Графіка

Перший закон оптимізації веб-графіки

Користувач має можливість відключити у себе на комп'ютері прийом графічних зображень для прискорення завантаження web-сторінки з мережі. Тому бажано, щокожна картинка мала текстовий підпис, який буде відображатися при вимкненій графіці.

Перший закон оптимізації свідчить: ніколи не користуйтеся атрибутами «Розміри» пункту меню «Властивості картинки» для зменшення розміру картинки на сторінці документа. Якщо потрібна картинка меншого розміру, ніж та, яка є, зменшуйте її графічним редактором, але ніяк не браузером.

Браузер не зменшує кілобайтну вагу картинки, він лише спотворює, стискуючи її зображення на екрані.

Якщо картинка на 200 кілобайтів, а на сторінку потрібно помістити невелику копію - зменшуйте у PhotoShop або іншому редакторові: картинка схудне на 180 кілобайтів. Тепер графіка готова до розміщення у Вашому курсі.

Якщо так не зробити, а "схитрувати", вказавши в атрибутах «Розміри» вікна «Властивості картинки» потрібні розміри, то це дорого буде коштувати користувачеві. Помилка в один піксель призводить до візуально помітного спотворення на екрані!

Зміна розміру картинки

• Відкрийте PhotoShop
  • Завантажте картинку
  • У головному меню оберіть пункт Изображение, а у ньому Размеры изображения
  • Вкажіть потрібні розміри
  • Ok
  • Збережіть змінену картинку в режимі  «Сохранить для Web»

Скільки повинна важити сторінка?

Чим менше, тим краще. Робота з легкими сторінками приємна: вони швидко завантажуються, швидко перелистуються, що викликає почуття комфорту. Крім того, їх перегляд обходиться користувачеві дешевше.

Основна вага сторінки - графіка. Прагніть графіку використовувати лише там, де необхідно, і намагайтесь не навантажувати її важливою інформацією. Багато користувачів заради економії грошей відключають в браузері показ картинок. Якщо ви навантажили картинку ключовим для вашого курсу змістом, то ваші старання будуть даремними. Користувач його не побачить, зниже плечима, і піде з курсу. Не треба думати, що заради нас він включить графіку - це помилка. Курси зазвичай відвідуються не заради картинок, а заради корисної текстової інформації.

Відомо, що затримка в 1 сек не перериває хід думок користувача. Затримка більше 10 сек дратує і примушує зайнятися іншою справою. При затримці більше 20 сек користувач залишає сайт (як правило, назавжди).

Прагніть використовувати одну і ту ж картинку на різних сторінках. По-перше, така прикраса обійдеться дешевше: картинка завантажуватиметься мережею тільки для першої сторінки, а для інших з кеша комп'ютера. По-друге, користувач, побачивши одну і ту ж картинку на всіх сторінках, отримає відчуття фірмовості дизайну, зв'язаності сторінок.